مصاحبه دکتری

چه آیتم هایی در مصاحبه دکتری موثر است؟
۱- شناخت اساتید از شما
مهمترین آیتمی که در قبولی مصاحبه دکتری نقش بازی می‌کند، شناخت اساتید از شما است. مانند بسیاری از کشورهای دنیا، اگر شما دانشجوی خوب کارشناسی ارشد استادی باشید که پذیرش دکتری دارد، از بخت خوبی برای قبولی برخوردار هستید. سفارش و توصیه اساتیدی که یکدیگر را می‌شناسند هم می‌تواند موثر باشد.

۲- مقالات پژوهشی
توصیه می‌شود حتما حداقل یک مقاله معتبر استخراج شده از پایان نامه کارشناسی ارشد خود به چاپ برسانید. در صورتی که مقالات واقعا معتبر در فیلد خود منتشر کرده باشید حتی اگر اساتید را نشناسید بخت خوبی برای قبولی دارید، هر چند چاپ مقاله معتبر برای فارغ التحصیل کارشناسی ارشد ممکن است ساده نباشد. به هرحال سعی کنید هر نوع مقاله ای که می‌توانید منتشر کنید. اگر از فارغ التحصیلی شما زمان زیادی می‌گذرد بهتر است یک کار پژوهشی جدید هم داشته باشید. اساتید یک دانشجوی تمام وقت مجرد کوشا و علاقمند به علم را می‌پسندند.

۳- حتی المقدور سعی کنید یک مدرک زبان معتبر داشته باشید. یکی از راه‌های ساده شرکت در آزمون زبان وزارت علوم (msrt) است که هر ماه هم برگزار می‌شود.
قبل از جلسه مصاحبه چکیده پایان نامه و بیوگرافی و خلاصه مقالات خود به زبان انگلیسی و با لهجه خوب را به خاطر بسپرید، ممکن است از شما بخواهند این موارد را به انگلیسی بیان کنید.

۴- بهتر است فیلد و موضوعی که می‌خواهید در دکتری روی آن پژوهش کنید را انتخاب کرده باشید. اگر می‌توانید طرحواره تز دکتری خود را تهیه کنید و با خود به جلسه مصاحبه ببرید

۴- قبل از مصاحبه فیلدهای تخصصی اساتید مصاحبه کننده را مطالعه کنید و در صورت امکان آنها را حضوری ملاقات کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *